Užitečné rady, jak v zimě pečovat o své auto

Zimní období ve střední Evropě a víceméně kdekoliv, kde dokáže udeřit pravá zima, je neoblíbenou životní etapou automobilů. Většina z důvodů, kdy automobil měníme a kupujeme za nový, právě vychází z tohoto období. Jak se o automobil starat, tak abychom dokázali dopady zimního období co nejvíce eliminovat?

Omývejte automobil tak často, jak je to jen možné

Ještě, než udeří první mrazy je správnou volbou sáhnout po kompletním umytí automobilu. Kompletně jej očistit od nečistot, dokud nedokáže mráz likvidovat lak a podvozek ještě víc právě kvůli tuhnoucí vodě.

Nejde jen o klasické očištění interiéru, ale kdykoliv můžete, tak si dejte záležet především s kvalitním očištěním dveří a podvozků automobilu. Právě oblasti kolem kol a dveří jsou nejčastějším epicentrem rezy na karosérii.

Stačí její minimální porušení a agresivní sůl a neustále mlátící kamínky na cestách už dokáží zbytek udělat sami. I během zimního období tak hlídejte počasí a ve dny, kdy se vyšplhají teploty stabilně nad nulu, auto pořádně očistěte a dejte tak přítrž agresivním solným roztokům, které likvidují podvozky.

Včas přezujte a také vyměňte potřebné kapaliny

Na poslední chvíli se na autě nechává spousta věcí. Jednou z nich je například přezutí pneumatik. V tohle ohledu je ale špatně jak moc brzy, tak moc pozdě. Pokud použijeme v zimě letní směs, tak je vůz nestabilní a pochopitelně to ústí v reálné riziko havárie, kdy nás poškození automobilu může zajímat až na poslední chvíli.

Naopak zimní směs na suchu působí nejen velice hlučně, ale také se rychle ničí. Někteří řidiči tak zkoušejí takzvané intermediate pneumatiky, které jsou určeny pro celoroční provoz. V tomto kompromisu ale můžeme sledovat horší vlastnosti jak v zimě, tak v létě a vřele je tak nedoporučujeme.

Výměna kapalin za nemrznoucí směsi, přidání aditiv a podobné úpravy jsou pak další součástí péče o automobil, na kterou se velice často zapomíná. Při menších mrazech se to většinou projeví například nefunkčními ostřikovači. Ale jakmile na jedinou noc padne teplota hluboko pod nulu, tak riskujeme prasknutí nádrží na kapaliny či kompletní zadření motoru. Ani první, ani druhé za trochu investovaného času nestojí.

Pokud máte možnost, auto dávejte pod střechu

Spousta lidí propadá mýtu, že jakmile auto není obklopené stěnami s topením, tak nemá cenu jeho jakékoliv krytí řešit. To je ale velký omyl. Často tak majitelé pozemků a zahrad mají možnost postavit levný a velice jednoduchý přístřešek a neučiní tak, což je velká škoda!

Právě to, že automobil nebude jen stát volně uprostřed prázdného prostoru, napomůže spoustě komplikací. Především se vyhneme padající mrznoucí mlze a ranní škrábání oken tak bude buď mnohem rychlejší, nebo k němu vůbec nedojde.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Přihlašte se k odběru novinek

Maximálně jednou týdně vám budeme zasílat zajímavé články z našeho magazínu.