Jedna z věcí, která se točí kolem každodenního profesního i soukromého života je časová efektivita. Nezdá se to, ale mnoho mužů na ní zapomíná a může pro nás být přitom až zásadním ukazatelem, který nám napomůže s lepší organizací i kvalitou života. Tak jak bychom tomu mohli pomoci?
Zásadní otázka – výdělek versus efektivita a co je důležitější
Efektivita a výdělek jsou dva naprosto rozdílné pojmy. Lehce si můžeme představit dva muže se stejným výdělkem na konci měsíce, ale jeden může svoji práci dělat v klidu a s dostatečným časem pro sebe a rodinu, zatím co druhý se dře šest dní v týdnu a stále se nedaří nic zlepšit.
Výdělek je tak jednoduše souhrn našich pracovních příjmů v průběhu sledovaného období. To máme v Česku stanovené standardně na kalendářní měsíc, ale například v Německu se většinou setkáme s půlenou výplatou na začátku a v polovině měsíce.
Efektivita se ale většinou počítá na hodinu práce a naznačuje nám, kolik vyděláváme za jednu hodinu. Podle ní tak můžeme zjistit, zdali se ve svém oboru ocitáme na přibližném průměru, vysoko nad ním, či pracujeme jen za zlomek toho, co si jinak za stejný čas zasloužíme.
Co vše se do efektivity práce musí započítávat?
Efektivita práce je pojem, který spousta lidí počítá čistě z pracovního nasazení. To ale velice často neplatí. Dáme si jako příklad běžného živnostníka, co podniká v nějakém řemesle. Hodinovou sazbu za svoji práci má třeba stanovenou na tři sta korun. Je to výsledné efektivita? Bohužel není.
Musíme připočítat veškeré další náklady a časové potřeby, které se k tomu pojí. Pokud nemáme ve výsledné částce započítané například jízdné či cenu za palivo, hned je musíme v průměru srážet.
Navíc nás stojí nějaký čas jak cesta do práce, tak i cesta z ní. Ta se rovněž připočítává. Pokud tedy denně dojíždíme do práce hodinu před a hodinu po, tak musíme počítat hodinový průměr nejen na dobu směny, ale přidat i hodiny co víceméně trávíme v práci, ale nikdo nám je nehradí.
Výtečným pomocníkem jsou tabulkové programy
Vypočítávat takto svoji efektivitu den po dni může být zdlouhavé a ve finále nás to stojí jen spoustu další práce, co nám opět nikdo neuhradí. Takže se mnohem víc vyplatí připravit jednotnou šablonu a do ní jen v rámci několika sekund vpisovat konkrétní informace.
Výtečným pomocníkem nám tak může být například Microsoft Excel, který nám po jednoduchém nastavení rovnic poskytne okamžitě výsledná čísla. Sada Office je téměř samozřejmost, a tak ji má kdokoliv i u sebe v počítači.
Kdo ji ale nemá, tak se může spolehnout i editory zdarma jako jsou tabulky od Google nebo sice méně výkonný nástroj Open Office, který je ale zcela zdarma a víceméně obsahuje veškeré možnosti a nastavení jako již zmíněná sada od Microsoftu.